Gyógytornásznak lenni elképesztően szép és felelősségteljes hivatás, de az első években mégis rengeteg kihívással jár. Talán minden frissen végzett gyógytornász átélt már hasonlót: az egyetemi tudás hatalmas, mégis ott állunk az első pácienseinkkel, és úgy érezzük, valami hiányzik.
Én magam is végigmentem ezen az úton. Amikor 2021 februárjában elindítottam egyéni vállalkozásomat Gödöllőn, nem gondoltam volna, hogy néhány év alatt kiterjedt kisvállalkozássá fejlődünk, két telephellyel és két fantasztikus, mentorált gyógytornásszal. És most itt vagyunk, egy olyan rendszerben dolgozunk, amelyben a szakmai fejlődés folyamatos, az egyetemen szerzett tudás pedig valódi tapasztalatokkal mélyül el.

Miért olyan értékes ez a mentorálási rendszer?
A pályakezdő gyógytornászoknak két évig szakmai felügyelet mellett kell dolgozniuk. Ez egy kihagyhatatlan lehetőség! Nemcsak arról szól, hogy van kihez fordulni kérdésekkel, hanem arról is, hogy egy olyan közegben fejlődhetnek, ahol biztonságosan kipróbálhatják magukat, miközben végig ott vagyok mellettük a háttérben. Mindkét gyógytornász kollégám egy-egy hónapon át figyelte a munkámat, és nem csupán technikákat, hanem egy szemléletmódot is igyekeztem átadni nekik: azt, hogy a gyógyuláshoz nem csupán gyakorlatok és kezelések kellenek, hanem tér és idő, amit mi, terapeuták biztosítunk a pácienseink számára.
Az egyetem csak az alapokat adja – a valódi tudás a gyakorlati tapasztalatból születik
Szabi, egyik kiváló gyógytornász kollégám egy vállproblémával hozzánk forduló páciens kezelése után mondta ki a cikk címét: „Úgy érzem, semmit nem tanultam az egyetemen!” Persze ezt nem szó szerint kell érteni, hiszen az egyetem fantasztikus alapokat ad. Az viszont tény, hogy gyakran nincs elég idő mélyebben elmerülni egy-egy speciális témában.

Szabi főként manuális terápiákra támaszkodott, és bár minden kezelés segít a páciens állapotának javulásában, a mozgástartomány mégsem fejlődött elég látványosan. Együtt vizsgáltuk meg a pácienst, elemeztük a mozgásmintákat, és rájöttünk, hogy a váll-vállövi problémák mögött a lapocka stabilizáló izmainak gyengesége állt. Megmutattam Szabinak, hogyan lehet aktiválni ezeket az izmokat a megfelelő gyakorlatokkal. Az eredmény? A páciens, aki korábban csak 90 fokig tudta emelni a karját, az alkalom végére szinte teljes mozgástartományban, fájdalommentesen mozgott.
Sajnos általában a történetnek ezen a ponton még nincs vége, hiszen a rehabilitáció egy hosszabb folyamat, és az eredmények állandósításához a mozgásprogram folyamatos progressziójára van szükség.

Mentorálás: ahol az elmélet gyakorlattá válik
Az ilyen közös esetek adják a legnagyobb lendületet és motivációt a fiatal gyógytornászok számára. Hiszem, hogy ha egy páciens évek óta küzd egy problémával, akkor sem szabad feladni – minden mozgásminta helyreállítható, ha elég türelmesek vagyunk. És ebben a mentorálás is kulcsszerepet játszik.
A pácienseinknek tudniuk kell, hogy mi soha nem adjuk fel. Mindig új módszereket keresünk, elemzünk, próbálkozunk, amíg meg nem találjuk a számukra legmegfelelőbb megoldást. De ehhez az ő elköteleződésük is kell. A gyógyulás nem lineáris folyamat – sokkal inkább egy hullámvasút. Vannak jobb és rosszabb napok, de ha együtt dolgozunk, az eredmények jönni fognak!

Internetes tartalmak vagy személyre szabott terápia?
A TestTérkép YouTube csatornán rengeteg mobilizáló és erősítő tornagyakorlatot osztok meg, hogy kedvet csináljak az otthoni mozgáshoz. De vajon elég ez? Egy mozgásszervi problémánál elengedhetetlen a személyre szabott mozgásprogram!
A gyógytorna csak akkor gyógyít, ha megfelelő testhelyzetben, helyes légzéstechnikával és tudatosan végezzük a gyakorlatokat. Az internet tele van információval, de a gyógytorna nem „egy kaptafára” működik – ezért vagyunk mi, szakemberek, hogy segítsünk eligazodni és megtalálni a legjobb utat a gyógyuláshoz.
A gyógytornász útja folytatódik…
A gyógytornász pálya egy életen át tartó tanulásról és fejlődésről szól. Az egyetem csak a kezdet – az igazi tudás a tapasztalatok során formálódik. Mentorként célom, hogy segítsem a fiatal gyógytornászokat abban, hogy ne csupán magabiztos szakemberekké váljanak, hanem megértsék és átérezzék a gyógyítás valódi lényegét.
Hamarosan újabb történetekkel érkezem a Gyógytornász Útja sorozat következő részében! Ha szeretnél értesülni róla, kövess minket Facebookon és YouTube-on! 😊
Bartos-Elter Bettina
Okleveles fizioterapeuta és Neurológiai szakgyógytornász